Facebook čelí najväčšiemu škandálu všetkých čias. Čím vlastne zradil svojich užívateľov?

Facebook čelí najväčšiemu škandálu všetkých čias. Čím vlastne zradil svojich užívateľov?

Uplynulé dni boli pre Facebook pravdepodobne najhorším obdobím od jeho vzniku.

Určite ste aj vy postrehli, že Facebook zrazu zaplnil titulné stránky všetkých médií a mnoho ľudí sa ho rozhodlo odinštalovať. Prečo?


facebook ma problemy

Dôvodom je škandál spred niekoľkých dní, v rámci ktorého sa zistilo, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o viac než 50 miliónoch užívateľov Facebooku po celom svete. 

 

Problémom bolo to, že spoločnosť využila ku komerčným účelom informácie z takéhoto obrovského množstva účtov bez toho, aby o tom užívatelia čo i len tušili - nieto ešte aby k takémuto spracovaniu dali aj súhlas. 

 

Dáta boli zneužité pod zámienkou vedeckého výskumu. Použitá pri tom bola aplikácia vyvinutá istým Aleksandrom Koganom pre firmu Global Science Research. Táto spoločnosť zaplatila záujemcom o výskum malú finančnú čiastku. Za tú mali splniť dve ľahké úlohy: vyplniť krátky dotazník a stiahnuť si istú aplikáciu.

 

Práve tá sa však stala kameňom úrazu. Aplikácia totiž z facebookových účtov týchto respondentov stiahla údaje nielen o nich samotných, ale aj údaje o všetkých ľuďoch, ktorých mali v priateľoch - samozrejme bez ich súhlasu a vedomia. Práve takto došlo k obrovskému úniku informácií o viac než 50 miliónoch ľudí. 

 

Facebook samozrejme neospravedlniteľne pochybil v tom, že si neoveril, ako spoločnosť s týmito dátami naloží. Problémom je, že Cambridge Analytica v súčasnosti čelí podozreniam, že dané dáta využila marketingovo okrem iného napríklad aj na ovplyvňovanie výsledkov amerických prezidentských volieb (v prospech Donalda Trumpa) či na ovplyvnenie výsledkov referenda o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. 

 

Zakladateľ Facebooku, Mark Zuckerberg, sa za únik informácií síce verejne ospravedlnil, nad celou situáciou vyjadril ľútosť a priznal, že Facebook kvôli tomu stratil dôveru svojich užívateľov, no asi sa zhodneme na tom, že ospravedlnenie je málo. Zuckerberg tiež verejnosť uistil, že aplikácia, ktoré dáta sťahovala, bola okamžite po týchto zisteniach zrušená a taktiež prisľúbil, že aktuálne prebieha kontrola všetkých podobných aplikácií. 

 

Samozrejme asi nikoho neprekvapí, že Facebook bude po tomto čeliť viacerým trestným oznámeniam a súdnym sporom. Navyše, viacerí analytici sú presvedčení o tom, že k žiadnemu úniku dát nedošlo - toto je jednoducho spôsob, akým Facebook už roky funguje. 

 

Ak ste sa teda niekedy čudovali, ako je to možné, že Facebook na vás cieli reklamy tak presne, zobrazuje príspevky, ktoré vás naozaj zaujímajú alebo v návrhoch priateľov máte ľudí, s ktorými ste si nedávno volali alebo SMS-kovali, teraz už viete, že to až taká náhoda nebola. 

 

Pravdou však je, že ani také radikálne riešenie, ako je odinštalovanie celej aplikácie vám pomôcť nemusí. Prístup k vašim osobným dátam má totiž podstatne viac aplikácií vo vašom smartfóne - Facebook je len akousi špičkou ľadovca. 

 

Jedinou účinnou prevenciou je teda dať si pozor na aplikácie, ktoré od vás vyžadujú prihlasovanie sa cez Facebook. Tiež sa odporúča skontrolovať si, akým aplikáciám ste povolili prístup k svojim kontaktom, fotografiám či Facebooku. Tento škandál bol zdvihnutým varovným prstom, ktorý nás má upozorniť na to, že bezpečnosti a ostražitosti nie je v digitálnom svete naozaj nikdy dosť. 

MPDesign

No posts found

New post

Comments