Toto je 5 vecí, ktoré by ste si pre svoju bezpečnosť mali vymazať zo svojho facebookového profilu

Toto je 5 vecí, ktoré by ste si pre svoju bezpečnosť mali vymazať zo svojho facebookového profilu

Problémom Facebooku nie je len únik dát.

Žiaľ, väčšinu týchto problémov si veľakrát vytvárame sami.


facebook klucik

Na Facebooku je k dnešnému dňu registrovaná viac ako miliarda užívateľov. Napriek tomu, že Facebook dnes čelí obrovskému škandálu ohľadom zneužitia údajov, pravdou je aj to, že za stratu súkromia na tejto sociálnej sieti si veľakrát môžeme sami. Tu je preto zoznam 5 vecí, ktoré by ste na Facebooku nikdy nemali zverejňovať (a ak ich tam už máte, najlepšie urobíte, ak ich vymažete).

 

#1 Narodeniny

Samozrejme, každý z nás je rád, keď si naňho priatelia v deň jeho narodenín práva vďaka Facebooku spomenú. Treba však dodať, že ak má niekto váš dátum narodenia, môže sa dostať aj k vašej adrese a s týmito informáciami sa zvyšuje riziko, že daná osoba získa prístup k citlivým informáciám napríklad ohľadom vašich bankových účtov. 

 

#2 Telefónne číslo

Tým lepším scenárom zneužitia vášho telefónneho čísla môže byť to, že sa vám začne ozývať nejaký váš obdivovateľ. Najhorším môže byť, naopak, prípad, kedy sa z obdivovateľa vykľuje stalker a vám nepomôže ani zablokovanie si jeho telefónneho čísla. 

 

#3 Väčšinu vašich priateľov

Na túto tému bolo vykonaných viacero výskumov a väčšina z nich sa zhodla na tom, že jeden človek môže udržiavať približne 150 stabilných vzťahov. Ak teda máte na Facebooku viac priateľov, ako je toto číslo, je možné, že ide len o “zdvorilostné” vzťahy a pravdepodobne by vás odbremenilo, keby ste ich počet znížili na nejakú reálnu hodnotu. 

 

#4 Informácie o dovolenke

Ak máte nejakú fotku z dovolenky, o ktorú by ste sa radi podelili, pokojne tak urobte. Ideálne však spravíte, keď ju zverejníte až po návrate domov. Viacero odborníkov totiž upozorňuje, že mnohé domácnosti boli vykradnuté práve v období, keď boli ich majitelia na dovolenke, s čím sa pochválili aj na Facebooku. Predovšetkým ak máte medzi priateľmi aj ľudí, s ktorými sa až tak dobre nepoznáte, tieto informácie nie je vhodné zverejňovať. 

 

#5 Fotografie akýchkoľvek dokladov

Žiaľ, niektorí ľudia robia aj túto chybu. Na Facebooku zverejnia fotografiu, kde je vidieť napríklad aj ich občiansky preukaz, pas či hoci aj letenku s unikátnym kódom, ktorý je následne veľmi jednoduché zneužiť - rovnako ako údaje z vašich dokladov. Na túto chybu si preto dávajte obzvlášť veľký pozor. 

MPDesign

No posts found

New post

Comments