Facebook čakajú v roku 2018 veľké zmeny. Takto už onedlho ovplyvnia aj vás

Facebook čakajú v roku 2018 veľké zmeny. Takto už onedlho ovplyvnia aj vás

Facebook sa v roku 2018 zásadne zmení.

Ako sa hovorí, šťastie praje pripraveným. Preto vám prezradíme, aké zmeny čakajú Facebook v roku 2018.


novy prieskumnik

Veľký test v šiestich krajinách

To, ako bude Facebook vyzerať a ako sa bude správať, sa už v súčasnosti testuje v šiestich krajinách. Konkrétne ide o Bolíviu, Guatemalu, Kambodžu, Srbsko, Srí Lanku a Slovensko. Žiaľ, nemôžeme povedať, že uvedené krajiny by zatiaľ boli z noviniek nadšené.

 

Čo sa zmení?

Stručne, no jasne povedané - na svojej nástenke budete vidieť len príspevky od ľudí, ktorých máte medzi svojimi priateľmi. Zmiznú vám teda príspevky stránok, ktoré máte lajknuté, čím prídete o obsah, ktorý bol (a je) pre väčšinu užívateľov Facebooku najpodstatnejší.

Ten sa presunie do tzv. “Prieskumníka”. To znamená, že keď si budete chcieť pozrieť príspevky vami lajknutých stránok - napríklad ich články, fotografie, recepty, videá, nové produkty či čokoľvek iné, budete musieť prejsť zo svojej nástenky do dodnes záhadami opradeného “Prieskumníka”.

 

Ako to (ne)funguje v praxi

To, podľa akých algoritmov však Prieskumník príspevky zobrazuje, či skôr nezobrazuje, zatiaľ nie je nikomu jasné. Pravdou však je, že užívatelia tejto sociálnej siete zo šiestich vyššie spomínaných krajín s touto novinkou vôbec nie sú spokojní.

Zatiaľčo pri minuloročnom spustení veľkého testu v týchto krajinách bol CEO Facebooku, Mark Zuckerberg, na slovo veľmi skúpy, pred pár dňami prezradil motív, ktorý ho k tejto zásadnej revolúcii viedol.

Podľa jeho slov ide o to, aby Facebook ľudí začal spájať, nie oddeľovať. Tvrdí, že Facebook bol primárne určený na interakciu s našimi známymi a s rodinou, nie na marketingovú komunikáciu. Sám si je vedomý, že týmto krokom stratí mnoho priaznivcov, no zo svojho rozhodnutia neustúpi. 

prieskumnik sa neosvedcil

 

Reálne skúsenosti zo Slovenska

Ako autorka tohto článku žijúca na Slovensku si počiatočné skúsenosti s Prieskumníkom dovolím zhrnúť do niekoľkých základných bodov:

  • Za cca 4 mesiace prestalo na Slovensku Facebook používať množstvo ľudí a badateľná je “migrácia” týchto užívateľov na Instagram.
  • Dôvodom je to, že nástenka je zrazu pre väčšinu ľudí zaujímavá. Ak v priateľoch nemáte aspoň 1000 mimoriadne aktívnych ľudí, neustále dookola sa vám budú zobrazovať rovnaké, aj 2 týždne staré fotky.
  • Ľudia z nejakého dôvodu Prieskumník nevyužívajú. Keď nemajú príspevky stránok a svojich priateľov na jednom mieste, Facebook pre nich prestal byť atraktívny.
  • Dosah príspevkov na fanpages niekoľkonásobne klesol. Facebook totiž ani v Prieskumníku nezobrazuje všetky príspevky stránok.
  • Pokles dosahu bol za prvé mesiace priam likvidačný pre viacero menších e-shopov či médií, pre ktoré bol Facebook hlavným marketingovým kanálom.
  • Ak chcete, aby bol váš príspevok viditeľný, musíte ho propagovať. Dosiahnutie rovnakých výsledkov cez platenú propagáciu však podľa správcov väčších stránok vyjde oveľa drahšie, než predtým.

 

Slová na záver

V tomto roku sa vyššie spomínané zmeny zavedú celosvetovo, ovplyvnia teda takmer 2 miliardy registrovaných užívateľov Facebooku. To, ako na to zareagujú jednotlivé krajiny uvidíme, no jedno je takmer isté - akékoľvek nesúhlasné názory budú s najväčšou pravdepodobnosťou zbytočné.

Čo vám však môžeme už dnes odporučiť je určite to, aby ste svoj marketing bezodkladne posilnili aj registráciou na ďalších sociálnych sieťach - v súčasnosti predovšetkým na Instagrame, na Twitteri či na Pintereste. Je to, samozrejme, veľká časová investícia navyše, no takto budete mať aspoň sčasti možnosť zo dňa na deň nestratiť väčšinu svojich priaznivcov.

MPDesign